Czy folia na dach pod blachę jest dobrym rozwiązaniem? Poznaj jej alternatywę
   08/19/2022 11:22:53

Konstrukcja dachu jest kluczowa dla całego budynku – dlatego też każdy jego element musi być odpowiednio dopasowany i wybrany z najwyższą starannością. Pokrycie dachowe zapewnia bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom obiektu, chroni przed deszczem i ogrzewa wnętrze – musi być zatem niezawodne. Niemal każdy dach skośny wymaga zastosowania specjalnej folii dachowej, która w prosty sposób zabezpiecza drewnianą konstrukcję. Jaką warto wybrać pod blachę? Czy folia zawsze jest dobrym rozwiązaniem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Czym jest folia dachowa?

Kompletując materiały budowlane do swojego dachu, szczególną uwagę powinieneś zwrócić na grupę produktów, które obejmują folię dachową. To jeden z najważniejszych elementów całej konstrukcji, bez którego pokrycie dachowe nie będzie mogło spełniać swojej funkcji.

Wybór folii na dach nie jest łatwy – na rynku istnieje wiele jej rodzajów, a każdy wyróżnia się nieco innymi właściwościami. Ostatecznie na zakup wpływa przede wszystkim przeznaczenie produktu i jego parametry techniczne. Nie powinieneś za to sugerować się ceną – pamiętaj, że folia na dach ma zapewnić bezpieczeństwo użytkowania budynku i ochronić całą jego konstrukcję.

Jakie funkcje powinna pełnić folia dachowa?

Dobrze dobrana folia na dach stanowi dodatkową ochronę – przede wszystkim zabezpiecza przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg i wiatr. Połać to stanowczo za mało – nie jest wystarczająco dobrą warstwą zabezpieczającą, zarówno w zimie, jak i latem. Dla komfortu użytkowania budynku i bezpieczeństwa jego konstrukcji wykorzystuje się więc różne materiały termoizolacyjne. Do najchętniej wybieranych należy zdecydowanie wełna mineralna, jednak sama w sobie jest bardzo wrażliwa na wilgoć. Wystarczy niewielki deszcz, by straciła swoje właściwości.

Zagrożenia dla konstrukcji budynku nie dotyczą jedynie czynników zewnętrznych. Wewnątrz obiektu także gromadzi się para wodna, która może uszkodzić warstwę izolacyjną. Dlatego też, aby zabezpieczyć warstwę izolacyjną, stosuje się kompleksowe rozwiązania, takie jak folie dachowe. Odpowiednio dobrane chronią pokrycie dachowe od zewnętrznej strony i pozwalają na swobodne odprowadzenie pary wodnej z wnętrza budynku.

Rodzaje folii dachowych – poznaj ich właściwości

Rynek oferuje wiele możliwości w zakresie folii na dach. Nie każda jednak spełni Twoje oczekiwania. Z całej grupy tych elementów wyłaniają się przede wszystkim dwie kategorie, które spełniają wymagania i skutecznie chronią pokrycie dachowe. Możemy wyróżnić:

– folie paroprzepuszczalne – niskoparoprzepuszczalne lub wysokoparoprzepuszczalne folie stanowią dobrą barierę dla śniegu, deszczu i wiatru,

– folie paroizolacyjne – nie dopuszczają pary z wnętrza obiektu do warstwy izolacyjnej.

Folie paroprzepuszczalne – co musisz o nich wiedzieć?

Podstawową funkcją, jaką muszą pełnić folie paroprzepuszczalne, jest ochrona przed wpływem wilgoci z zewnątrz i umożliwienie jej swobodnego przepływu z wewnątrz budynku. Ten typ folii musi być ułożony tak, aby nie stykał się bezpośrednio z ociepleniem.

Wśród takich rozwiązań wyróżnia się folie niskoprzepuszczalne – można je wykorzystać na poddaszach nieużytkowych – oraz wysokoprzepuszczalne, które znacznie efektywniej odprowadzają wilgoć. Dzięki swojej specjalnej strukturze mogą być ułożone bezpośrednio na ociepleniu, dlatego też ten rodzaj folii z powodzeniem może zastąpić papę i deskowanie.

Folie paroizolacyjne – czym się wyróżniają?

Ten rodzaj folii na dach chroni warstwę izolacyjną przed wpływem gromadzącej się w środku pary wodnej. Umieszcza się ją od wewnętrznej strony – między ociepleniem a płytami kartonowo-gipsowymi. Ten materiał spełnia swoje funkcje w połączeniu z foliami paroprzepuszczalnymi.

Folia na dach pod blachę czy membrana? Co wybrać?

Folia dachowa nie jest jedynym materiałem, który stosuje się do zabezpieczenia pokrycia dachowego – dostępne są także membrany. Ich właściwości znacznie różnią się od tych, którymi charakteryzują się folie. Czy zatem folia na dach pod blachę jest dobrym rozwiązaniem? Otóż nie do końca – znacznie więcej zalet wykazuje membrana.

Najważniejsza różnica, jaka przemawia na korzyść membran dachowych, dotyczy współczynnika przepuszczalności. Folie na dach pod blachę są zwykle niskoparoprzepuszczalne – rzadko spotyka się wysokoparoprzepuszczalne. Ta cecha dotyczy bez wątpienia membran. Ich wysoka paroprzepuszczalność pozwala na doskonałe odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

Jaka membrana dachowa sprawdzi się najlepiej?

Wybierając membranę na dach, należy kierować się głównie jej parametrami technicznymi. Do najważniejszych należą:

grubość czynnej warstwy membrany – od tego czynnika zależą parametry paroprzepuszczalności. Najlepiej zatem wybrać membranę wielowarstwową, czyli taką, która składa się z czynnej warstwy i warstw włóknin polipropylenowych;

gramatura – dobrej jakości membrana mieści się w przedziale od 100 do 490 g/m2;

wytrzymałość – membrana musi być odporna na rozciąganie i nie może łatwo ulegać rozdarciu. Im wyższy poziom wytrzymałości, tym większa szansa, że nie powstaną uszkodzenia podczas montażu;

odporność – membrana powinna być niezawodna, w związku z czym musi być odporna na gwałtowne zmiany temperatury, wpływ promieni słonecznych i wilgoć.

Jak widzisz, folia na dach pod blachę nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – o wiele lepiej może sprawdzić się membrana dachowa. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak wybrać odpowiednią. Jeśli szukasz produktów, które przydadzą Ci się do konstrukcji dachu, znajdziesz je w ofercie naszego sklepu.