Remont starego dachu – zobacz, co warto wiedzieć o renowacji pokrycia dachowego
   05/26/2022 11:47:19

Przecieki, wyeksploatowane rynny dotknięte korozją – to nieliczne czynniki, które zmuszają do wymiany pokrycia dachowego. Nie jest to łatwa rzecz, wszak wymaga czasu i pewnych nakładów finansowych. Jednocześnie potrafi zdezorganizować codzienne funkcjonowanie domowników. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o remont starego dachu, aby całe przedsięwzięcie stało się prostsze?

Remont starego dachu – wybierz właściwy rodzaj pokrycia

Remont starego dachu to nie lada wyzwanie. Sen z powiek spędza przede wszystkim wybór typu pokrycia, wszak możesz spotkać się z dużą różnorodnością materiałów.

Poszczególne z nich posiadają odmienne parametry wytrzymałościowe. Co więcej, jedne są łatwiejsze w montażu, drugie natomiast wymagają znacznie więcej pracy i cierpliwości. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować?

Dachówki ceramiczne, bitumiczne i cementowe

W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć o dachówkach wstępujących w kilku wariantach. Przykładowo, typ ceramiczny zapewnia właściwą izolację akustyczną dachu, a także dużą odporność na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Wadą jest zaś ciężar. Zdecydowanie łatwiej osadzić dachówkę bitumiczną. Możesz też wybrać cementowy odpowiednik, który gwarantuje trwałość konstrukcji na dziesiątki lat.

Blachy i blachodachówki

Alternatywą dla różnych rodzajów dachówek są blachy. Mowa o wariantach płaskich, falistych, trapezowych oraz blachodachówkach. Szczególną popularnością cieszą się ostatnie z wymienionych. Spełniają swoją funkcję na każdej konstrukcji. To dobry wybór w przypadku więźby dachowej, która została mocno nadwyrężona. Można je dopasować do nieregularnych form dachów, jak i również prostych.

Jak przebiega remont starego dachu?

Mając za sobą dylemat związany z wyborem pokrycia, nie obejdzie się bez ustalenia harmonogramu prac remontowych. Jak powinien przebiegać remont starego dachu? Pierwszy krok to demontaż zużytego materiału i przygotowanie połaci do ułożenia nowego. Nie można zapominać o usunięciu łat i kontrłat oraz warstwy krycia wstępnego.

Zastąpienie ostatniej z nich choćby membraną dachową to kolejny etap. Jej wykorzystanie posłuży do hydroizolacji dachu. Finalnym zadaniem jest pokrycie całości materiałem pokryciowym. Nie obejdzie się bez jego obróbki oraz zastosowania dodatkowych elementów – gąsiorów, śniegołapów, ale i nie tylko.

Pamiętaj, że remont starego dachu to projekt, który może wymagać podjęcia kroków o charakterze prawnym. Wszystko zależy od skali modernizacji. Jeśli zajdzie konieczność ingerencji w konstrukcję, czyli więźbę dachową, nie obejdzie się bez wizyty w urzędzie.