Łatanie dachu – jak to zrobić skutecznie? Podpowiadamy
   07/18/2022 11:52:19

Nawet jeśli pokrycie dachowe jest zupełnie nowe, to może się zdarzyć, że ulegnie uszkodzeniu. Niesie to za sobą poważne konsekwencje – dach nie spełnia swoich podstawowych funkcji, czyli nie ogrzewa wnętrza domu i nie chroni przed opadami deszczu. Nierzadko konieczne jest błyskawiczne łatanie dachu, które może zapobiec generalnemu remontowi. W jaki sposób przeprowadzić ten zabieg i jakie środki najlepiej wykorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.

Dlaczego dach przecieka?

Przeciekający dach to prawdziwa zmora. Do przykrych konsekwencji nieszczelnego pokrycia można zaliczyć plamy na suficie, pojawienie się grzybów i pleśni w domu, a nawet zawilgocenie całej konstrukcji. Przyczyn uszkodzenia może być wiele, a do najważniejszych zalicza się:

– nieprawidłowy montaż obróbki blacharskiej,

– nieprawidłowe położenie pokrycia dachowego,

– źle wykonane uszczelnienia,

– uszkodzenia przy kominach, krawędziach dachu lub stykach dachu ze ścianą.

Innymi słowy, może się zdarzyć, że niestety fachowiec, który wykańczał dach Twojego domu, popełnił błąd i wykonał pewne elementy nieprawidłowo. Co więcej, jeśli przeprowadzałeś prace montażowe na pokryciu (np. instalacja anteny), mogło dojść tam do przypadkowego uszkodzenia. Jeśli jednak w porę wykryjesz usterki w pokryciu dachowym i zrealizujesz niezbędne naprawy, możesz uniknąć kosztownej i czasochłonnej wymiany całego dachu. Wystarczy jedynie załatać newralgiczne miejsca. Nie ma znaczenia, czy wykończyłeś dom dachem z papy, czy z blachy.

Kiedy dach można załatać, a kiedy należy wymienić pokrycie?

Niekiedy ocena stanu pokrycia dachowego może być trudna, szczególnie jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie. Wówczas najlepiej powierzyć ją fachowcom, którzy sprawdzą szczelność dachu i stan konstrukcji.

Rzetelna ocena stanu dachu jest niezwykle istotna – chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców i całego budynku. Musisz wiedzieć, że jeśli specjalista stwierdzi, że dach nie spełnia norm bezpieczeństwa określonych w prawie budowlanym, to niezbędna będzie jego całkowita wymiana. Łatanie dachu natomiast jest możliwe, jeśli usterki nie są zbyt poważne i nie wpływają na konstrukcję obiektu.

To także istotne ze względu na potencjalne koszty i nakład pracy. Jeśli dokonasz oceny stanu dachu samodzielnie, możesz błędnie oszacować, że wymaga on całkowitej wymiany.

Łatanie dachu – kiedy najlepiej to zrobić?

Najczęściej okazuje się, że doszło do usterki pokrycia dachowego w okresach zimowych lub późną jesienią. Wówczas niestety nie ma zbyt wielu możliwości podjęcia naprawy. Najkorzystniej bowiem przeprowadzić prace remontowe wiosną, kiedy temperatura sprzyja tym działaniom.

Może się jednak zdarzyć, że pojawi się natychmiastowa konieczność łatania dachu. Wszak usterki w pokryciu w chłodniejszych miesiącach mogą być bardzo problematyczne dla mieszkańców, ponieważ dach nie spełnia swoich podstawowych funkcji, czyli nie izoluje wnętrza budynku. Powinieneś zatem przeprowadzić prace niezależnie od warunków atmosferycznych – zwróć jedynie uwagę na takie środki naprawcze, które mogą być wykorzystywane niezależnie od pogody.

Łatanie dachu – co może Ci się przydać?

O tym, czy łatanie dachu przyniesie pożądany rezultat, decyduje m.in. skala uszkodzeń. Zacznij zatem od ich lokalizacji. Zwróć szczególną uwagę na połączenia połaci, załamania, komin, a nawet miejsce mocowania anteny satelitarnej. Jeśli znalazłeś źródła przecieku, to zanim przejdziesz do właściwej naprawy, zadbaj o to, by miejsca te były dokładnie oczyszczone i odtłuszczone.

Czym można załatać dach? Jeśli potrzebujesz szybkiego i skutecznego sposobu na naprawę pokrycia dachowego, to doskonale sprawdzi się ołowiowa lub aluminiowa taśma dekarska. Są one z jednej strony pokryte klejem butylowym, a z drugiej specjalną farbą. Dzięki temu zapewniają trwałe połączenia i wykazują świetną odporność na działanie szkodliwych czynników, np. atmosferycznych. Niezależnie od tego, którą z taśm wybrałeś, należy ją nakleić na widoczne szczeliny i na miejscu połączenia blachy. Usterka dotyczy także kosza dachowego? Pamiętaj o pokryciu taśmą również wystających miejsc arkuszy blachy. Odpowiednie taśmy dekarskie znajdziesz w naszym sklepie.

Czy wiesz, że konieczność łatania dachu wynika niekiedy z tego, że powstała na nim duża kałuża? Wówczas wystarczy wyklepać stojące rąbki na płasko, aby deszczówka mogła swobodnie przepływać. Następnie należy zaizolować styki blachy kitem butylowym i okleić je taśmą dekarską. Nie zapomnij o aplikacji jej na rąbki blachy i miejsca łączeń.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Remont generalny pokrycia dachowego jest kosztowny i pracochłonny. Dlatego też warto regularnie, najlepiej co jesień, skontrolować jego stan. Usunięcie niewielkich nieszczelności i drobnych usterek to z reguły kilkanaście minut pracy, a także niewielki koszt materiału na łatanie dachu, a może to zaoszczędzić Ci przykrych niespodzianek zimą. Jeśli oszacowanie stanu pokrycia dachowego sprawia Ci trudność, nie wahaj się poprosić o pomoc fachowca.

Pamiętaj, że usterki mogą zdarzyć nawet na nowym i kosztownym pokryciu dachowym. Co więcej, nie wszystkie są widoczne gołym okiem!